MEVLÂNA VE HOŞGÖRÜ

"Düşünebilen bir nesil yaratmak ve düşüncelerimizi özgürce paylaşmak için" burada buluşalım.

Moderatörler: Muzaffer Mustafa Altuncu, Osman Nuri Sarı, Özgür Hasan Altuncu

MEVLÂNA VE HOŞGÖRÜ

Mesajgönderen Ahmet Üstünbaş » Sal Kas 17, 2009 7:52 am

MEVLÂNA VE HOŞGÖRÜ


Şiirleri, sanatı ve düşünceleriyle silinmeyecek izler bırakan bir sufi olan Mevlâna, sekizyüz yıldır, bir gönül rehberi olarak her türlü karanlığı aydınlatmaya çalışıyor.

" SEVGİ VE HOŞGÖRÜ' DE DENİZ GİBİ OL" diyen Mevlâna, hoşgörüsü ve insan sevgisi ile sadece İslâm alemini değil, tüm insanlığı kendine hayran bırakmıştır.

Nitekim UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Kurumu) 2007 yılını hoşgörü, sevgi ve toleransın sembolü olan Mevlâna' yı anma yılı ilan etmiştir.

2007 yılının Mevlâna ve Hoşgörü yılı olarak ilan edilmesi, onun mesajlarının sevgiyi unutmuş, hoşgörüden uzaklaşmış günümüz dünyasına anlatılması, hatırlatılması açısından bir fırsat olmuştur.

" Gel, gel, ne olursan ol, gel! İster kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol, gel!. Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!." çağrısını anlamak, en yakından en uzağa kadar çevremize bu anlayış çerçevesinde bakabilmek ve Mevlâna' yı tüm dünyaya daha iyi anlatabilmek, daha mutlu bir dünya inşa etmek için atılabilecek çok güzel bir adım olacaktır..

Kaynak : 16.11.2009 tarihli Diyanet Takvimi)

Saygı değer okurlarımız.. Site izleyenleri.. HOŞGÖRÜ ile ilgili Rahmetli MEVLÂna' nın açıklamalarını yukarıda hep birlikte okuduk.. Yazı gereği davranalım. Hoşgörülü olalım.. Sevelim sevilelim.. Dünya kimseye kalmaz..


Yazan : Hacı Ahmet ÜSTÜNBAŞ
. .AK KÖŞE YAZARI - KIRIKHAN. .
Kullanıcı avatarı
Ahmet Üstünbaş
Sitenin Sahipleri
Sitenin Sahipleri
 
Mesajlar: 2473
Kayıt: Cmt Haz 20, 2009 1:40 pm
Konum: KIRIKHAN - HATAY

Dön DÜŞÜNCE PLATFORMU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron