KUR'AN'DAKİ hZ. mUSA VE HIZIR KISSASINDAKİ HİKMETLER

"Düşünebilen bir nesil yaratmak ve düşüncelerimizi özgürce paylaşmak için" burada buluşalım.

Moderatörler: Muzaffer Mustafa Altuncu, Osman Nuri Sarı, Özgür Hasan Altuncu

KUR'AN'DAKİ hZ. mUSA VE HIZIR KISSASINDAKİ HİKMETLER

Mesajgönderen Ahmet Üstünbaş » Prş Eki 22, 2009 7:38 pm

KUR' AN' DAKİ HZ. MUSA VE HIZIR KISSASINDAKİ HİKMETLER ! ...


Kur' an-ı Kerim' in bir çok ayetinde olduğu gibi Kehf suresinde geçen Musa kıssasında da insanlar için çeşitli öğütler ve hikmetler bulunmaktadır.

İsrailoğullarının ardı arkası kesilmeyen isyan hareketlerinden sıkılan Hz. Musa (s.s.), bir seyahate çıkar. Seyahati esnasında Kur' an' da ' katımızdan bir rahmet verdiğimiz, kendisine bir ilim öğrettiğimiz' diye zikredilen bir kişi ile karşılaşır.

Kur' an' da kim olduğundan bahsedilmeyen ancak İslam alimlerinin çoğunluğunun HIZIR (a.s.) diye mutabık kaldığı bu kişi ile beraber, Hz. MUSA' nın anlamakta güçlük çekeceği bir dizi olay yaşarlar.

Daha sonra o kişi başlarına gelen olayların hayır ve hikmetlerini birer birer Hz. Musa' ya açıklar. Etrafındaki olayları dikkatli bir şekilde izleyen, karşılaştıklarından sonuç çıkarabilen Hz. Musa, hikmetlerle dolu bu kısa yolculuğunda olayların ilahi takdire dayalı birer gerçek yönlerinin olduğunu öğrenir..

Yüce Allah kıssada ; öğretmen - öğrenci ilişkilerinin yanı sıra sabırlı olmakla ilgili öğütlere yer verir ve bağışlayıcı olmak, hoş görülü davranmak, faydalı ilmi bulmak için her türlü zorluğa göğüs germek, eğitim - terbiye metotları gibi konuları, ibretli sözlerle Müslümanların dikkatine sunar.. ( Kaynak : 22.10.2009 Tarihli Diyanet Takvimi)

Çok güzel bir kıssa; son paragrafı lütfen bir kaç kez okuyalım. Olmazsa bir daha yazıyı baştan aşağı okuyalım.. Göreceksiniz çok ilginç yorumlar bulacaksınız.. Teşekkürler..

Yazan : Hacı Ahmet ÜSTÜNBAŞ
Kullanıcı avatarı
Ahmet Üstünbaş
Sitenin Sahipleri
Sitenin Sahipleri
 
Mesajlar: 2473
Kayıt: Cmt Haz 20, 2009 1:40 pm
Konum: KIRIKHAN - HATAY

Dön DÜŞÜNCE PLATFORMU

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron