Türkiye'de burjuvazi iktisat bilmez ise neyi bilir?

Forumdaki bazı önemli belge ve bilgilerin saklandığı bölümdür.

Moderatör: Fatma Ozbilgi

Türkiye'de burjuvazi iktisat bilmez ise neyi bilir?

Mesajgönderen İlkay Durgun » Pzt Ağu 27, 2007 10:12 am

27 Ağustos 2007


Rüşdü Paşa
rusdupasa01@hotmail.com


“bu mirası bize vasiyet eden olmadı”
rene char

Türkler, solcu ya da sağcı olmak konusunda zorlandılar. Türkler, bir dünya görüşü sahibi olmayı reddettiler.

Bugün Türkiye'deki tarafları iki grup olarak tasarlamak mümkün. İlk grup, köylülerdir. Köylüler, globalleşmeden yana olanlardır. Köylülerin beklentisi şudur: Dışardan para ve mal gelsin de ne olursa olsun. İkinci grup, şehirlilerdir. Prensip olarak şehirlilerin globalleşme karşıtları olmaları gerekir. Şehir, ölçü anlamına gelir.

Bir: Özal, idaredeydi. Faiz hadlerini serbest bıraktı. Türkiye'nin en büyük özel bankasının genel müdürü, iktisatçı Yılmaz Akyüz'e sordu:'Hocam, siz iktisatı bilirsiniz. O halde faiz haddi ne olmalıdır?'

İki: 2001 büyük krizinin hemen öncesinde Türkiye'de burjuva iktisatçıları gelecek on yılda herhangi bir kriz öngörüsüne sahip değildirler.

Üç:Türkiye'nin en büyük bankaları 2001 krizinden önce yabancı bankalardan borçlandılar.

Dört: Türkler, sermaye teorisini okumadı. Türkiye'de bağımsız aydın takımı üyelerinin sayısı birkaç olmalıdır.

Beş:İktisat 'dalgalanma' kelimesini içermez. Kur, iktisat terimidir. Dalgalı kur, iktisat biliminde kullanılan birşey değildir. Kur kurdur, dalgalısı olmaz.

Altı: Yeni para krizi, 2001 para krizinden daha yaygın ve tahrip edici olacaktır.

Yedi: Yeni kriz kredi krizi ile başlayacaktır. İktisadi birimler banka kredi borçlarının ödeyemeyceklerdir. Banka sistemi batacaktır.

Sekiz: Türkiye'de burjuvazi Batı sermayesinin işbirlikçisidir. Türkiye'de burjuvazi 2001 para krizinden karlı çıktı.

Dokuz: Türkiye'de burjuvazi iktisat çalışmaya ihtiyaç duymadı. Türkiye'de burjuvazinin bildiği Amerika ile ilişkilerdir.

Türkiye'de burjuvazi, yabancı firmalar ile ortaklık kurduklarında kendilerini güvende hissederler. Yanılsamadır. Türkiye'de burjuvazi, morali bozuk takımdır. Türkiye'de burjuvazi, Türk devletine ve Türkler'e güvenmez. Türkiye'de burjuvazi, Washington,D.C.'ye güvenir.

Burjuvazinin varsayımı şudur: "Türkiye'de emek sağlacıları yeteri kadar çoktur. Türkiye'de emek artık üretken birşey değildir. Yatırım, sermaye ile mümkündür. Hesap ortadadır."

Türkiye'de burjuvazi, köylülerle çarpışıyor. Türkiye iktisad tarihi burjuvazinin köylüleri yenmek tarihidir. Ekonomik olarak gerçekleşen, kaynaklara el koymaktır.

1950'den bu yana Türk iktisat tarihi, kaynak aktarımıdır. Köylüler yitirdi, burjuvazi kazandı. Türkiye, kazandı mı? Yanıt, açıktır. Türkiye, 1950'den beri iktisadi bir gelişme sağlanmadı. Şu demektir: Türkiye, kazanmadı.

Politika

Türkler, sermaye karşısında yitirdiklerinde sağ partiye inadına oy verdi. Türkiye'de milliyetçilik, Amerikan karşıtı olmadı. Türkiye'de müslümanlar, karın ençoklaştırılmasını temel iktisadi problem olarak görmedi. Türkiye'de milliyetçi takım, Amerika'yı çok sevdi. Türkiye'de müslümanlar sağ partilere oy verdi. Türkiye'de burjuvazi, Türkiye'den yana olmadı.

Türkler, kapitale saldırmadı. Türkler, kapital ile olan ilişkileri konusunda iktisadi fikir sahibi değildirler.

Politika, bir tasarımdır. Tasarım, iktidar sahipleri tarafından yapılır. Politika, uyum değildir. Politika, yaratmaktır. Türklerin herhangi bir politikası yok. Dünya sistemi belirliyor, Türkler uyum gösteriyor.

İnsan

Politikada insan ne demektir?

Türkiye'de insanın onaylandığı makam neresidir? Türkiye'de iktisadi insanın davranışını kimler onaylar? Türkler, hangi sorunu çözemiyorlar? Aynı yerde yaşamak durumunda olan insaların Türkiye'de birbirlerine gösterdikleri kimlikler nelerdir? Türkler, Türkiye'de yaşanan birçok şeyi neden anlayamıyorlar? Türkler, hayatlarında neyi idare ediyorlar? Türkiye'de halli gereken mesele nedir? Türkler neden sağcı ya da solcu olduklarına bir türlü karar veremiyorlar?

Para sahibi olmayanların para sahiplerini anlaması mümkün değildir. Para sahibi olmayanlar para sahiplerinin davranışlarını anlayamazlar. Burjuvazi, herşeyi belirliyor. Belirleyici olan Türkiye'deki burjuvazi değildir. Belirleyici olan, Batı'daki burjuvazidir. Türkler, uyum gösteriyorlar. Gösterge şudur: Türkiye'de muhalefet yok. Türkiye'de muhalefetin olmaması bir inşaattır.

Türkiye'de muhalefetin olmamasının mimarlarının Türklere mesajı şudur: 'Türkler iktidarda olamayacakları gibi muhalefette de olamazlar.'
Kullanıcı avatarı
İlkay Durgun
Sitenin Sahipleri
Sitenin Sahipleri
 
Mesajlar: 280
Kayıt: Pzr Kas 06, 2005 9:27 pm

Dön ARŞİV

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron